top of page

Naprawa ekranu iPhone - Co musisz wiedzieć, żeby nie dać się oszukać.



 

Zastanawiasz się nad naprawą ekranu w swoim iPhone? Sprawdź co musisz wiedzieć przed wizytą w serwisie.

Regularnie trafiają do nas urządzenia, które posiadają za sobą historię serwisową i naprawy wykonane poza naszym serwisem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie stan sprzętu po takich naprawach, który odkrywamy po rozpoczęciu działań serwisowych. Często również okazuje się, że naprawa nie została wykonana w umówionym z Klientem zakresie lub użyto innej jakości części niż zapewniano.

Postanowiliśmy, przygotować kilka porad, które pozwolą Ci świadomie podjąć decyzję dotyczącą naprawy przy uszkodzeniu ekranu oraz podpowiemy jak sprawdzić jakość i poprawność wykonania przy odbiorze urządzenia.


W szczególności powtarzają się przypadki w których po uszkodzeniu ekranu, a w zasadzie pęknięciu szybki ekranu, to właśnie ona miała zostać wymieniona, ale rzeczywistość pokazuje niestety coś innego. Ale jak to powinno wyglądać? Zacznijmy od wyróżnienia elementów z których składa się ekran, najważniejsze to: szybka, polaryzator, wyświetlacz i podświetlenie. Szybka w modelach do iPhone 8 (łącznie z modelem SE 2020) jest połączona z wyświetlaczem warstwą kleju, ale nie odpowiada za funkcję dotyku. Co to oznacza? Że w przypadku uszkodzeń jednego z tych modeli w zakresie pękniętej szybki, ale z działającą funkcją dotyku (warunek konieczny), można zrealizować wymianę samej szybki, zachowując fabryczny oryginalny wyświetlacz, który odpowiada również za reakcję na dotyk. W modelach od iPhone X do najnowszego, konstrukcja ekranu jest podobna, z jedną dość znaczącą różnicą... funkcję dotyku posiada już szybka, a nie wyświetlacz. W tych urządzeniach można przeprowadzić wymianę samej szybki, także w sytuacjach, gdy obok jej uszkodzenia, iPhone przestał reagować również na dotyk.

Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszt naprawy, a także utrzymać idealną jakość wyświetlacza Retina lub OLED. Wymiana samej szybki iPhone nie powinna wiązać się z zauważalnym ani odczuwalnym spadkiem właściwości pracy w zakresie funkcji dotyku i wyświetlanego obrazu, nie wspominając już o wyglądzie.

Serwisy często oferują podział na jakość wykonywanej usługi przy wymianie samej szybki, co jest oczywiście błędne. Od dawna dostawcy, posiadają w swoich ofertach jedynie najlepszej jakości dostępne części, przeznaczone do naprawy szybek iPhone i dość dużym wyzwaniem jest znalezienie tych gorszego sortu. Nie ma również podstaw do stosowania gorszej jakości części, jeśli różnica w cenie w stosunku do tych z górnej półki wynosi najwyżej kilka lub kilkanaście złotych, przy końcowej kwocie naprawy rzędu kilkuset złotych, kosztem zauważalnego spadku jakości.

W sytuacji gdy zgłaszasz się do serwisu ze swoim iPhone, który posiada uszkodzenia kwalifikujące go do wymiany samej szybki i słyszysz, że możesz wybrać różną jakość przy zauważalnej różnicy cen, to są jedynie dwa wytłumaczenia. Pierwsze, to wybrany serwis nie proponuje wymiany samej szybki tylko całego ekranu, co w przypadku części zamiennych, skutkuje zauważalną różnicą w jakości wyświetlanego obrazu (ale o tym więcej za chwilę). Drugie to, po prostu serwis próbuje wprowadzić Cię w błąd, oferując tą samą usługę w różnych cenach.

Jak nie dać się nabrać na takie sztuczki i zweryfikować poprawność naprawy przy odbiorze?

Po pierwsze, sprawdź jakość wyświetlanego obrazu i jego płynność. Wyświetlacze Retina i OLED odznaczają się znakomitymi barwami i kątami widzenia, ekran działa płynnie i nie powinny być widoczne rozmycia przy animacjach. Po drugie, sprawdź czy jest aktywna funkcja True Tone, znajdująca się w Aplikacji Ustawienia>Ekran i jasność>True Tone. Modele od iPhone 8 wzwyż, posiadają funkcję True Tone, która dostosowuje odcień i intensywność obrazu wyświetlacza do światła w otoczeniu. Omawiana funkcja jest aktywna jedynie gdy w iPhone znajduje się oryginalny wyświetlacz, dlatego przy prawidłowej wymianie szybki, nadal jest możliwość jej uruchomienia.

Uszkodzony wyświetlacz iPhone


Kolejną często występującą usterką jest uszkodzony wyświetlacz. W momencie upadku lub uderzenia, obok pękniętej szybki pojawiają się uszkodzenia wyświetlacza, w postaci rozlania, przebarwienia lub całkowitego braku obrazu. W tej sytuacji dostępność wariantów jakościowych jest czymś całkowicie normalnym. Niestety nadal wiele serwisów, korzysta z niewiedzy Klientów nie proponując takiej możliwości, wykorzystując jedynie części zamienne.

Ekran z wyświetlaczem zamiennym iPhone


Jest to część posiadająca taką samą konstrukcję w stosunku do ekranu oryginalnego, ale składająca się z nieoryginalnych elementów, a przed wszystkim nieoryginalnego wyświetlacza. Widoczne różnice, które często się pojawiają, to obniżona intensywność kolorów oraz niższa częstotliwość odświeżania obrazu, co w porównaniu z wyświetlaczami Retina powoduje rozmycia obrazu przy animacjach.

O ile trudno znaleźć dobrą alternatywę dla wyświetlacza Retina (modele do iPhone 8 z SE 2020, Xr oraz 11 włącznie) to już wyświetlacze OLED (modele od iPhone X wzwyż) są produkowane dla wielu urządzeń innych producentów, dlatego odpowiedniki oryginału w częściach zamiennych są dostępne w bardzo dobrej jakości. Dla niewprawionego oka, różnice potrafią być prawie niezauważalne. Ekran zamienny dla modeli z wyświetlaczami OLED, potrafi zaskakująco dobrze zastąpić oryginał, dlatego to rozwiązanie może być doskonałą alternatywą i szansą na obniżenie kosztu naprawy.

Ekran z wyświetlaczem oryginalnym iPhone


Ogólnodostępną informacją jest fakt, że firma Apple nie oferuje w sprzedaży części do swoich urządzeń. Dlatego każdy ekran, który posiada oryginalny wyświetlacz oferowany w serwisach pogwarancyjnych jest ekranem regenerowanym/refabrykowanym. Czy to oznacza że jest gorszy? Absolutnie nie. Regeneracja jest wykonywana w bardzo podobny sposób jak podczas przygotowywania fabrycznie nowego ekranu i po prawidłowo wykonanym procesie, może bezproblemowo działać przez długi czas. Niestety pobłażliwe podejście do tematu regeneracji powoduje widoczne defekty, w postaci zanieczyszczeń pod szybką (co da się ograniczyć do minimum, ale nie wyeliminować całkowicie) czy defektów w warstwie polaryzatora znajdującej się bezpośrednio na wyświetlaczu. Polaryzator przy znacznych defektach, powinien być wymieniony wraz z szybką bez zmiany ceny.

Zarówno wymiana samej szybki jak i wyświetlacza (przy użyciu oryginalnego wariantu), nie powinna w żadnym zakresie ograniczyć funkcjonalności i jakości pracy na urządzeniu. Przede wszystkim powinno bez zmian działać Touch ID oraz Face ID, również przy częściach zamiennych. W przypadku gdy wybór padnie na ekran z wyświetlaczem zamiennym, należy liczyć się z wcześniej wspomnianymi różnicami, ale funkcjonalność powinna w jak największym stopniu dorównywać części oryginalnej.


Odbierając urządzenie z serwisu, należy również zwrócić uwagę na prawidłowe dopasowanie ekranu do obudowy, a także potwierdzić, że w modelu iPhone 6s wzwyż, została również wymieniona uszczelka pod ekranem. Uszczelka jest bardzo istotnym elementem, który ma za zadanie ograniczyć dostawanie się wilgoci do wnętrza urządzenia, przy kontakcie z cieczą (np. przy zalaniach). Często jest to pomijany element przy pracach serwisowych, co niesie za sobą negatywne skutki.


Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką objęta jest naprawa. Chociaż znacznie częściej serwisy oferują już coraz dłuższą gwarancję, to nadal dość powszechny jest okres 3 miesięcy. Tak jak przy każdej naprawie, ważna jest pewność, że urządzenie po odbiorze będzie nadal działało prawidłowo jak najdłużej i świadomość, że w przypadku wystąpienia usterki zostanie ona szybko wyeliminowana, dlatego warto szukać miejsc gdzie okres gwarancji jest jak najdłuższy i sugerujemy wybierać usługi z minimum 12 miesięczną gwarancją.


Mamy nadzieje, że powyższe informacje pomogą zrozumieć na czym polega proces naprawy uszkodzonego ekranu w iPhone i zwiększyć świadomość w zakresie możliwości z których możesz skorzystać.


Naprawa ekranu iPhone w serwisie FixMe, pozwala na wybór wszystkich opisanych możliwości, które zawsze są objęte 12 miesięczną gwarancją.





Comments


Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
bottom of page